České korunovační klenoty na dosah

 • vyvěšeno: 2. října 2017, Pondělí

Od 3. října do 30. listopadu 2017 ve Zlínském zámku proběhne výstava "České korunovační klenoty na dosah".

Otevřeno:

denně kromě pondělí; úterý – pátek: 9.30 – 16.00, sobota a neděle: 10.00 – 16.00

K vidění budou špičkové repliky

Od října do konce listopadu 2017 se ve 2. podlaží zlínského zámku – uskuteční výstava k výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Výstava připomene nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu – na dosah a bez mnohahodinových front.

Exponáty ve speciální vitríně doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie opředené různými legendami. Rozšířený koncept výstavy se zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie – krále a císaře Karla IV.

Kromě samotných mistrovských replik klenotů představíme i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku – např. kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Expozici doplní interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky.

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské, aktuálně také repliku cášské koruny. Na mnohasethodinové realizaci zlatnických prací se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři – manželé Cepkovi.

O projektu:

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svou povahou patří mezi nejzajímavější a nejtajemnější korunovační klenoty světa. O Českých korunovačních klenotech se v ČR učí každý obyvatel a říká se, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život i spatřit. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za cca 5 let a návštěvníci musí čekat často i více než 8 hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. Není proto divu, že drtivá většina obyvatel ČR se jejich krásou nikdy nemůže pokochat.

Rozhodli jsme se proto připravit jedinečnou putovní výstavu „České korunovační klenoty na dosah“, která návštěvníkům umožní tento unikátní poklad do detailu poznat a zároveň si i bez jakéhokoliv rušení prohlédnout jejich mistrovské repliky.

Výstava si klade za cíl oslovit statisíce návštěvníků, kteří dostanou možnost poznat velkou část naší úžasné historie a zažít něco zcela mimořádného a neopakovatelného. O výrobu mistrovských replik se postaral jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků – Jiří Urban. Jiří Urban je ve své oblasti žijící legendou, málokterý jiný zlatník se může pochlubit realizací šperků pro Jana Pavla II. a Její Výsost anglickou královnu Alžbětu II.

Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla. Manželé Cepkovi získali pověst naprostých špiček oboru a s panem Urbanem spolupracují pravidelně. Například mu pomáhali při vytvoření světově nejdokonalejší kopie císařské koruny Svaté říše římské.

Text: Petr Lukas

Vstupné:

 • 20 Kč – děti MŠ,
 • 50 Kč – děti ZŠ,
 • 60 Kč – studenti SŠ,
 • 70 Kč – senioři a studenti VŠ,
 • 100 Kč – dospělí,
 • +20 Kč – foto;

Kontakt:

Mgr. Petr Lukas (produkce + provoz výstavy),
tel. č.: 605 972 588
lukas@ceskekorunovacniklenoty.cz
www.letohradekbrno.cz

Hlavním partnerem výstavy je:

Zlínský zámek o. p. s.

Partnerem výstavy je:

Hotel Garni Zlín

Mediálním partnerem výstavy je:

Český rozhlas Zlín

 • České korunovační klenoty na dosah
 • České korunovační klenoty na dosah
 • České korunovační klenoty na dosah
 • České korunovační klenoty na dosah
 • České korunovační klenoty na dosah
 • České korunovační klenoty na dosah
 • České korunovační klenoty na dosah

Obec Nítkovice


Adresa: Nítkovice 89, 76813 Litenčice
Telefon, fax: +420 573 374 057
Telefon starosta: +420 602 415 704
E-mail: obec@nitkovice.cz
Bankovní spojení: ČS: 1483135309/0800
Datová schránka: v86auw3

Úřední hodiny:


Pondělí: 8 – 12, 13 - 17 hod.
Středa: 8 – 12, 13 - 17 hod.

mapová aplikace

mikroregion

Kontaktní formulář